צרו קשר

ספורט לילדים

בעידן של ריבוי מסכים והשמנת יתר כבעיה עולמית, אין צורך לדון בשאלה למה חשוב לעשות ספורט לילדים, אלא בעיקר למצוא את הדרך לשלב את הילדים בפעילות ספורטיבית כבר מגיל צעיר, ולדחוף להתמדה ולחוויית הצלחה.

הקניית ערכי ספורט לילדים אינה נשענת על הצורך בשמירה על משקל הגוף התקין והמראה בלבד, ולמעשה טומנת בחובה יתרונות רבים נוספים:

תפקוד קוגניטיבי– פעילות פיזית קבועה מגבירה את הזרמת הדם והחמצן לתאי המוח ומפרישה חומרים המסייעים לחלוקה של הללו, מה שמביא לשיפור בריכוז, ביכולות החשיבה והיכולות הקוגניטיביות בקרב ילדים.

מענה להיפראקטיביות ובעיות קשב וריכוז- בין אם מדובר בילדים בעלי אבחון מוגדר של בעיות היפראקטיביות ובעיות קשב וריכוז, ובין אם פשוט בילדים שנתפסים כבעלי עודף אנרגיה ותזזיתיות, פעילות ספורטיבית תמתן את הצורך ותאזן אותו, תסייע בהרגלת הגוף לשחרור אנרגיה צבורה בעת הפעילות ותסייע בפתרון בעיות התנהגות הנובעות מכך.

כתבות נוספות בנושא:

עיסוי לספורטאים>>

פורטל ספורט >>

ספורט לילדים מה עוד חשוב לדעת

 כישורים חברתיים- ספורט לילדים המתקיים במסגרת קבוצתית משפר את הכישורים החברתיים, מגדיל את המעגל החברתי, מסייע בבניית יכולת התמודדות עם תחרות, כישלון והפסד, בונה יכולות של עבודת צוות ושיתוף פעולה. נמצא כי ילדים המשתייכים לענפי ספורט לילדים במסגרת קבוצתית הם בעלי ביטחון עצמי גבוה יותר, מקובלים ובעלי חיי חברה עשירים יותר.

אחריות אישית- אחד הערכים החשובים שניתן להשיג באמצעות השתלבות ב ספורט לילדים היא הצורך לקבל אחריות אישית, בין אם מדובר בילד העוסק בספורט קבוצתי דוגמת כדורגל או כדורסל ובין אם בספורט אינדיבידואלי דוגמת טניס או ג’ודו. 

לצד היתרונות האלה ועוד רבים אחרים, השאלה למה חשוב לעשות ספורט לילדים, ולמעשה לשלב אותם בענפי הספורט השונים משלב מוקדם במיוחד, מולידה את השאלה כיצד ניתן לעשות זאת, להביא את הילד לשיתוף פעולה ולהנאה ובעיקר לגרום לו להתמיד לאורך זמן.

סיבות לבחירת ספורט לילדים

1: אל תנסו להגשים חלומות באמצעות הילדים- הורים רבים מביאים את החלומות והתשוקות שלהם, ומעמיסים אותם על כתפי הילדים, במטרה לראות אותם מצליחים היכן שהם עצמם בחרו לוותר. חלמת להיות שחקן כדורגל מצליח? חלמת על קריירה עולמית בג’ודו? הילד אינו הכתובת לכך. עודדו אותו ללכת אחר החלומות שלו עצמו.

2: בחירה- חשוב במיוחד לספק לילד אפשרויות בחירה, על פי העדפותיו והיכולות האישיות שלו. בחירת החוג או פעילות ספורט לילדים יכולה להתבסס על שייכות והשתלבות עם חברים נוספים, חיבור והזדהות עם כוכבי טלוויזיה ודמויות מובילות בחיי הילד, תרבות מקומית ועוד. המטרה החשובה ביותר בגיל צעיר (החל מגיל 3-4 שנים) היא פיתוח הרגלים ספורטיביים בתדירות קבועה ויצירת חוויות של הנאה.

לסיכום:

3: חוויית הצלחה- חוויית הצלחה היא חלק בלתי נפרד מן היכולת להנות ולהתמיד בפעילות ספורטיבית. חשוב במיוחד לשלב את הילד בפעילות המותאמת לגילו וליכולתו, ובליווי מדריך/מאמן המביא יכולות וכישורים באימון כושר ילדים, בדגש על עידוד ויצירת חוויות הצלחה מרובות, לצד חתירה להתקדמות ולמצוינות. מאמנים מקצועיים בעלי גישה נוקשה עשויים לעבור מסך בצורה טובה בתכניות סאטירה ובעולם המציאות אף לייצר אלופים אולימפיים, אולם בבניית הרגלים של ספורט לילדים מומלץ להתמקד במאמני כושר מקצועיים המכירים לפני הכל בצרכיו של הילד.

4: התניה ועידוד להתמדה- בגילים מבוגרים יותר, החל מילדי בית הספר היסודי ומעלה, מומלץ לדרוש מן הילד מחויבות והתמדה. ניתן לאפשר לילד להתנסות במספר ענפי ספורט לבחירתו, באמצעות שיעורי ניסיון הנהוגים לרוב במרבית אגודת הספורט והמתנ”סים- אולם לא הבחירה להתנות את ההרשמה בהתחייבות לשנה אחת לכל הפחות. ההתחייבות תביא את הילד להתמודדות עם קושי ותסכול, על פני פרישה והתנגדות בכל סיטואציה קשה.

Leave a Reply

דרוג*

כתובת האימייל שלך לא תפורסם. מסומנים שדות חובה *

כל מה שחם

כישרון ועבודה קשה הם כמובן ממדים
לכל אחת ואחד מאיתנו יש משהו שהוא
פציעות הן אחד הנושאים הכאובים