צרו קשר

כדורגל או כדורסל לילדים, איך בוחרים?

הסוגייה הוותיקה ביותר בספורט בישראל מתחילה כבר בילדות, עת ההורים המבקשים לעודד את ילדיהם לספורט קבוצתי, מתחבטים בשאלה האם הילד יעשה חיל בחוג לכדורסל או דווקא במגרש הכדורגל.

מחקרים בדקו ומצאו כי השתלבות בספורט קבוצתי כבר בגיל צעיר מסייעת בבניית ביטחון עצמי, יצירת רשת חברתית איתנה וערכים של מחויבות, חברות ועבודת צוות. בשונה מארגנטינה וברזיל שם ענף הכדורגל מונחל כבר ברחובות ובשכונות, ובשונה מארה”ב שם הצטיינות בכדורסל היא בבחינת כרטיס כניסה מובטח למוסדות האקדמיה ולמקומות נוספים,  בישראל פועלות שתי הליגות, כדורגל וכדורסל, זו לצד זו, כאשר שתיהן מביאות את היתרונות האמורים, ופותחות דלתות לקריירה מבטיחה בעתיד.

משחק הכדורגל דורש ומפתח יכולת ספורטיבית מעולה, תוך שמירה על סיבולת לב וריאה, פיתוח קורדינציה וראיה מרחבית, מסייע בטיפול בעיות קשב וריכוז בדגש על היפר אקטיביות, וחיזוק שרירי הרגליים. מלבד היתרונות הבריאותיים משחק הכדורגל הוא נגיש, ניתן לשחק כמעט בכל מרחב ובקרב ילדים צעירים בטווח בית הספר היסודי מדובר פעמים רבות ביצירת ביטחון חברתי.

משחק הכדורסל נהנה מסטאטוס יוקרתי יותר בישראל, הוא דורש יכולות פיזיות גבוהות ומבנה גוף וגובה אופטימלי, ולא ניתן ליישם אותו בכל מרחב, מאחר ונדרש מגרש מתאים עם סלים תלויים ומובנים. את חוויית ההצלחה בכדורסל לוקח יותר זמן כדי לרכוש, ואפילו עומרי כספי מעיד על עצמו שבילדותו נחשב לשחקן בינוני, ואת היכולות וההישגים המרשימים השיג בשנים של עבודה קשה. הכדורסל מספק חוויה מהירה ודינמית יותר, והאלמנט של משחק קבוצתי מודגש בו במיוחד, על פני משחק הכדורגל שלמרות היותו קבוצתי נחשב למשחק של כוכבים. גם יכולת השיפור וההתקדמות בכדורסל גבוהה במיוחד, בזכות עבודה קבוצתית ואינדיווידואלית על מגוון יכולות.

עלויות

בעבור ההורים, קבלת ההחלטה מושפעת ממספר פרמטרים, בניהם עלות החוג. בגיל צעיר מדובר בחוגים פרטיים, כאשר מחירם משתנה בין ערים שונות בארץ, בהתאם למפעיל ולתמיכת הרשות העירונית. ניתן לקבוע כי עלות חוגי כדורסל תהיה נמוכה במעט מעלות חוגי כדורגל, כאשר העלות הממוצעת לחוג בגיל 6-12:

כדורסל: 150-220 ₪.

כדורגל: 150-300 ₪.

ההפרשים הללו הולכים ועולים, כאשר הממשיכים לליגות הילדים והנוער יצטרכו להשקיע סכומים גבוהים יותר:

כדורסל: 350-450 ₪

כדורגל: 400-600 ₪.

בהיבט של הפוטנציאל העתידי, חשוב לזכור כי לספורט המקצועני מגיעים רק המעולים ביותר, אחוזים בודדים מן המתאמנים בכל ענף, אולם כאן יתגלה יתרון בולט לענף הכדורגל על פני ענף הכדורסל, כאשר שכרם של השחקנים המובילים בכדורגל עולה בצורה משמעותית על שכרם של השחקנים המובילים בענף הכדורסל (שלמען ההגינות משתכרים יפה ואינם מקור לרחמים).

ליגות בכירות, חוויית צפיה  והשראה

את ההשראה והמשיכה לספורט באשר הוא, מקבלים ההורים והילדים כאחד מהליגות הבכירות בישראל ובעולם בהן ניתן לצפות במשחקים. הליגה המובילה את משחק הכדורגל בישראל היא ליגת העל בכדורגל, בה משחקות 14 קבוצות מדי עונה על האליפות הארצית, כאשר תחתיה מצויה הליגה הלאומית. ברמה הבינלאומית בולטות ליגת האלופות וגביע אופ”א, כאשר ישראל מדשדשת בהישגים הבינלאומיים, ומדורגת במקום ה-21 בלבד בדירוג אופ”א, בשקלול תוצאות החמש שנים האחרונות.

בענף הכדורסל הקהל הישראלי רווה מעט יותר נחת, כאשר קבוצת מכבי תל אביב, המכונה גם הקבוצה של המדינה, מככבת מדי שנה בליגת היורוליג, היא הליגה הבכירה באירופה, זכתה באליפות היורוליג 6 פעמים ופעם נוספת בגביע הבין יבשתי, ונחשבת לקבוצה המעוטרת ביותר בכדורסל הישראלי.

בישראל הליגה הבכירה בכדורסל היא ליגת העל, ותחתיה מאתגרת את השחקנים הליגה הלאומית.

אז כדורגל או כדורסל? משחק ממותג או חוויית שכונה? חוויית הצלחה נגישה או עבודה מאומצת וקשה? ניכר כי הורים רבים מכוונים את ילדיהם על פי החלומות, השאיפות וההעדפות הצפייה שלהם, אולם הדרך הטובה ביותר הן להצלחה והן להנאה, היא להיות קשובים לילד, להעדפותיו ולחיבור הטבעי שלו. מרבית הילדים לא יגדלו להיות המסי או המייקל ג’ורדן הבא, אך יכולים להפיק מן המשחק את החוויה, ההנאה ומיטב הערכים הספורטיביים שבנמצא.

Leave a Reply

דרוג*

כתובת האימייל שלך לא תפורסם. מסומנים שדות חובה *

כל מה שחם

כישרון ועבודה קשה הם כמובן ממדים
לכל אחת ואחד מאיתנו יש משהו שהוא
פציעות הן אחד הנושאים הכאובים