צרו קשר

הדרך לטיפוח ספורטאים

לאחרונה צפיתי בכתבה בחדשות על "מתכון לספורטאים מצליחים". בכתבה דיברו על ערן זהבי, שנחשב לאחד הכדורגלנים הישראלים המצליחים ביותר, ועל מספר ספורטאים אולימפיים ישראלים באולימפיאדת טוקיו 2020 וביניהם

לאחרונה צפיתי בכתבה בחדשות על “מתכון לספורטאים מצליחים”. בכתבה דיברו על ערן זהבי, שנחשב לאחד הכדורגלנים הישראלים המצליחים ביותר, ועל מספר ספורטאים אולימפיים ישראלים באולימפיאדת טוקיו 2020 וביניהם אבישג סמברג, שזכתה בארד בטקוואנדו ונבחרת הג’ודו הישראלית שזכתה בארד. השיח התקשורתי מדבר בימים אלו רבות, ובצדק, גם על ארטיום דולגופיאט, שזכה בזהב בהתעמלות מכשירים, ועל לינוי אשרם, שזכתה בזהב בהתעמלות אמנותית.

בכתבה שצפיתי ציינו את הדרך הארוכה והמפרכת שהספורטאים האלו עוברים מילדותם. זה עניין אותי מאוד מאחר ובמהלך הלימודים בתואר השני שלי בווינגייט למדתי קורס בשם “גילוי וטיפוח ראשוני של כישרונות בספורט: תיאוריה, מחקר ויישום”. במהלך הקורס דובר על כך שהספורט העולמי עבר תהליך משמעותי מגילוי כישרונות לטיפוחם. כלומר, לא מספיק לספורטאי שצייד כישרונות יראה את הפוטנציאל בילדים צעירים, אלא החשיבות של הטיפוח היא משמעותית ביותר.

אחד הגורמים החשובים בטיפוח הספורטאי הוא המשפחה. גם בכתבה, וגם בקורס שלי היה דגש חשוב על כמה התמיכה של ההורים חשובה. בסוף הקורס שלי עשיתי עבודה ובה ראיינתי שלושה נערים ספורטאים בתחומים שונים וקראתי מספר מחקרים שדיברו על כך שהתמיכה המשפחתית התבטאה במספר היבטים.

כמובן שההיבט הכלכלי של תמיכת המשפחה הוא חשוב ומתבטא בביגוד, רישום לאגודות, נסיעות ועוד, אך ההיבט של התמיכה הוורבלית והמעשית הוא החשוב ביותר. הכוונה היא להגעה הפיזית של ההורים למשחקים חשובים כמו תחרויות וטורנירים והגעה לפחות לחלק מהאימוני כושר. יתרה מזאת, תמיכה נפשית המתבטאת בתחושת גאווה במקרים של ניצחונות, ובמקרים של הפסדים לדבר, לתמוך ולעודד למשחקים הבאים. זאת אומרת, להראות לילדים שהאמונה בהם היא חשובה, ובכך לדחוף את הספורטאי לרמות הגבוהות ביותר. יש לשים דגש חשוב מאוד בין הרצון להצליח, לדחוף קדימה, להמשיך להתמיד ולשמור על ספורטיביות, לבין לגרום ללחצים מיותרים.

לכל ההורים שאינם הורים לספורטאים, הדגשים של התמיכה המשפחתית הם חשובים לא פחות. יצא לי לשמוע הרבה הורים שטוענים שילדיהם לא מבצעים מספיק פעילות גופנית, אבל למרות זאת, הם בעצמם לא מבצעים. חלק גדול מזיכרונות של ילדים, במיוחד בתקופת החופש הגדול, הם זיכרונות משפחתיים, ובואו נודה באמת, יש לילדים הרבה מאוד זמן שהם משתעממים בו ומחפשים תעסוקה. לכן, במידה וההורים בעצמם יבצעו פעילות גופנית, ולא משנה איזו, צריכים לסחוף את הילדים אחריהם ולהגדיר זאת כפעילות משפחתית. אפילו אם זה לפעילות גופנית קלה של כחצי שעה. כאשר ילדים רואים את הוריהם מבצעים פעילות גופנית עוד מגיל צעיר, הסיכוי שימשיכו לבצע בהמשך חייהם יגדל ואף יבצעו גם ללא ההורים.

לסיכום, הורים יקרים וילדים יקרים, לכו תעשו פעילות גופנית עם המשפחה. זו דרך נהדרת לחוויה משפחתית (גם בימי הקיץ החמים). בדרך זו אולי יום אחד הילדים עוד יהיו אלופים, וגם אם לא, העיקר שיהיו להם זיכרונות טובים.

 

 

כותב: שי בכר מאמן כושר לילדים ומבוגרים ומורה לספורט בביה”ס תיכון בתל אביב, בוגר תואר שני ממכללת וינגייט,

למעבר לפורטל הספורט של ישראל>>

 

Leave a Reply

דרוג*

כתובת האימייל שלך לא תפורסם. מסומנים שדות חובה *

כל מה שחם

כישרון ועבודה קשה הם כמובן ממדים
לכל אחת ואחד מאיתנו יש משהו שהוא
פציעות הן אחד הנושאים הכאובים