צרו קשר

גדולים מהחיים- אנשים שהצליחו לרדת במשקל באמצעות אורח חיים בריא

"רעב הוא הגורם הראשון כישלון בדיאטות" מסביר יואב (31), שסבל מעודף משקל משמעותי מאז היותו ילד, והגיע בשיאו למשקל של 184 ק"מ. "אם התחלת דיאטה ואתה נשאר רעב, אין לך סיכוי להצליח, ומהר מאוד תמצא את עצמך מול דוכן שאוורמה, או יורד על פיצה משפחתית, כי מי שמורגל באכילה בכמויות גדולות לא ימצא מענה ביוגורט או בתפוח".

כ-95% מן האנשים שמצליחים לרדת במשקל באמצעות דיאטות שונות ו/או התערבות רפואית, יעלו את המשקל שהוסר בחזרה, בתוספת כ-10% נוספים, בתקופה בת עד 5 שנים!

הנתון הלא מעודד בעליל הזה, הביא את יואב בן ארי, תמר פינטו ועירית לוי, לחפש אחר מסלול חיים מעט שונה, שיאפשר להם להיפטר מהמשקל העודף, לשמר את התוצאה ולהנות מתזונה מאוזנת שלא תותיר אותם בתחושת רעב וחוסר תמידית.

“רעב הוא הגורם הראשון כישלון בדיאטות” מסביר יואב (31), שסבל מעודף משקל משמעותי מאז היותו ילד, והגיע בשיאו למשקל של 184 ק”מ. “אם התחלת דיאטה ואתה נשאר רעב, אין לך סיכוי להצליח, ומהר מאוד תמצא את עצמך מול דוכן שאוורמה, או יורד על פיצה משפחתית, כי מי שמורגל באכילה בכמויות גדולות לא ימצא מענה ביוגורט או בתפוח”.

תמר פינטו (22), שסורבה לגיוס על ידי צה”ל מאחר והגיעה למשקל שיא של 138 ק”ג, נלחמה במשקל לאורך שנים ארוכות, ואף סבלה מתנודתיות- ירידות קיצוניות ועליות מהירות, שגרמו לה לשלל בעיות רפואיות. 

“פגשתי חברת ילדות שזכרה אותי במשקל נורמטיבי, והיא כמו רבים אחרים שאלה אותי בחוסר רגישות: איך הגעת למצב הזה?

עניתי לה בציניות, ורק בהמשך הבנתי כמה אמת הייתה בתשובתי: פשוט מאוד, צרכתי יותר מדי קלוריות ועשיתי פחות מדי פעילות גופנית לאורך זמן”.

האמירה הזאת שלה עצמה, הביאה את תמר לתובנה, כי כל הדיאטות, הקבוצות ושיטות ההרזיה, נשענות על כלים שנועדו לזעזע את הגוף ולייצר שינוי, אולם בסופו של דבר הדרך לשמירה על משקל מאוזן, וחשוב מזה, על בריאות הגוף, היא ליצור אורח חיים בריא שמאזן בין צריכת הקלוריות והערכים התזונתיים, לפעילות פיזית.

עירית לוי (39) דווקא העבירה את מרבית חייה כאישה במשקל סביר, התלוננה כמו רבות על מספר קילוגרמים עודפים בודדים, ושילבה בין סלט לארוחת הצהריים לעוגת שוקולד מפנקת בערב. אלא שמשבר אישי בעקבות גירושין הביא אותה להזנחה ולפיצוי עצמי מופרז באמצעות אוכל, ובתוך שלוש שנים בלבד נשקה ל-90 ק”ג ולתחושה שאיבדה את השליטה על גופה. כל דיאטה ותפריט שניסתה התנגש חזיתית עם תחושת התסכול והמרמור, והצורך בפיצוי מיהר להרים את ראשו. 

את הפתרון מצאו השלושה דווקא בקבוצת תמיכה להרזיה של רשת ידועה, כאשר בסיום המפגש, בשיח חברי ליד עמדת הקפה (ללא עוגיות), הסכימו השלושה כי המידע שניתן להן במסגרת הקבוצה, כמו גם ההמלצות לתפריט, אינם מחדשים בעבורם דבר.

“אני יודע שכדי לרזות אני צריך להפחית בפחמימות וסוכרים ולהרבות בירקות ובסיבים תזונתיים” מעיד יואב “אני לא צריך תפריט שקובע לי מתי לאכול פרי וכמה תמרים מומלץ לאכול כשבא לי משהו מתוק”.

 

“הבנתי שכדי להצליח לרזות ולשמור על זה לאורך זמן, אני צריכה להנות ממה שאני אוכלת, ולא לחכות שהדיאטה תסתיים עם ההגעה ליעד. אני לא ווייז” מחייכת עירית.

ואילו תמר, שחשה היטב את המוגבלות, לאחר שכל חברותיה גויסו לצבא והיא זכתה לקבל פטור מעליב, החליטה כי המשקל לעולם לא יהווה עוד מגבלה עבורה, אולם גם צריכת המזון המבוקרת שלה צריכה להתבסס על מה שאפשר ולא מה שאי אפשר.

השלושה החליטו לפרוש מן הקבוצה ולהתנהל באופן עצמאי, תחת מספר עקרונות מנחים:

  1. הכל מותר- איסורים רק גורמים לכמיהה ולשבירה.
  2. זאת לא דיאטה- זה אורח חיים. אין יעדים, אין שקילה קבועה ואין שיפוטיות ואכזבות. אורח חיים בריא בהכרח יוליד תוצאות, כל אחד בקצב שלו.
  3. דגש על המותר והמומלץ- כאשר מרבים בפירות וירקות, גבינות רזות, עוף ובשר רזה, מוצרי מזון טבעיים ולא מעובדים, מרקים עשירים, פחמימות מורכבות ומזינות ומוצרים שמכילים את כל אבות המזון, נותר פחות מקום ופחות רצון לממתקים ולפיתויים אחרים.
  4. פעילות פיזית- בדומה למדיניות האכילה, גם ספורט לא יכול להיות משהו שסובלים ממנו. שילוב של פעילות פיזית הוא חלק בלתי נפרד מאורח חיים בריא, כאשר כל אחד מן השלושה בחר בין הליכה עצמאית, שחיה, משחק כדור קבוצתי (כדורשת, כדורסל) ואף ביצוע תרגילים בבית.
  5. אוכלים בעיקר בבית- חלק גדול מן הפיתוי והכישלונות מגיעים בשל ריבוי מפגשים חברתיים, אכילה משותפת במסעדות,  הזמנת אוכל למקום העבודה וכדומה. הגבלה משמעותית של אכילה בחוץ, מסייעת בשליטה ובשמירה על תזונה מוקפדת ומאוזנת. 

התוצאות, בשונה מסוגים רבים של דיאטות, לא מיהרו להגיע, והירידה במשקל הייתה איטית ולעתים מתסכלת. ההתמדה נבעה מאמונה בדרך, ובעיקר מאורח החיים המאפשר והנינוח, הגמישות הרבה והתמיכה שהעניקו זה לזה. מקץ כשנה זכה יואב להשיל ממשקלו 76 ק”ג ומספר מידות במכנסיים, תמר זכתה להיפטר מ-44 ק”מ ואילו עירית נפרדה בגאווה מ-28 ק”מ, בעודם ממשיכים ומשמרים את אורח החיים הבריא שאימצו יחד.

גדולים מהחיים- אנשים שהצליחו לרדת במשקל באמצעות אורח חיים בריא

(אין קשר בין המצולמים לכתבה)

את הטיפ השישי מספקת עירית בחיוך: “קבלה, תמיכה וחברות הם כלי חשוב לא פחות מספורט ומעלי חסה”.

תזונאי ספורט באתר מאמנים יובילו אתכם אל אורח חיים בריא!

Leave a Reply

דרוג*

כתובת האימייל שלך לא תפורסם. מסומנים שדות חובה *

כל מה שחם

כישרון ועבודה קשה הם כמובן ממדים
לכל אחת ואחד מאיתנו יש משהו שהוא
פציעות הן אחד הנושאים הכאובים