צרו קשר

בריצה לשגרה !

לכל הישראלים יש את נושא הדחיינות של הרבה מאוד ענייניים בזכות צמד המילים "אחרי החגים", וכך גם בנושא חזרה לכושר. אז "אחרי החגים" כבר כאן, והשגרה החלה. לכל אלו שדחו את הרצון להתחיל להתאמן מסודר, הכתבה הבאה בשבילכם.

ריצה בחזרה לשגרה – 

לכל הישראלים יש את נושא הדחיינות של הרבה מאוד ענייניים בזכות צמד המילים “אחרי החגים”, וכך גם בנושא חזרה לכושר. אז “אחרי החגים” כבר כאן, והשגרה החלה. לכל אלו שדחו את הרצון להתחיל להתאמן מסודר, הכתבה הבאה בשבילכם.

בני האדם מתחלקים לשניים לגבי ריצה: אלו שסולדים מהמילה הזו ומהמחשבה שצריכים לרוץ (אפילו אם זה להספיק לאוטובוס), ואלו שרק מחכים לרגע שיתחילו לבצע אותה.

בתור מורה לחינוך גופני בתיכון, ברור לי שרוב התלמידים והתלמידות לא אוהבים בכלל לרוץ בשיעורים, וחלקם אף מפחדים ממבחני ריצה בבית הספר (יש לי כמה תלמידים שרק רואים אותי עם הסטופר ומתחילים להילחץ). יודע שיש כאלו שתמיד נזכרים בשיעורי החינוך הגופני, גם אם עברו שנים רבות מאז ימי בית הספר שלהם, וחושבים כמה קשה, מבאס ומעצבן היה לרוץ בשיעורים בבית הספר, ובנוסף לכך, נזכרים שחתכו בנקודה כזו או אחרת ולא “השלימו את כל הסיבוב” בתקווה שהמורה לא ישים לב.

למרות זאת, ענף הריצה תפס תאוצה בשנים האחרונות ורואים המון אנשים ואפילו ילדים רצים בפארק, בים ובערך כמעט בכל מקום. מתאמנים רבים מצטרפים לקבוצות ריצה, וכן נרשמים לתחרויות ריצה כמו “מרוץ הלילה של תל אביב” או מרתונים שונים. הסיבות לכך הן שיפור הכושר על ידי מאמן מקצועי מוסמך, והתקדמות אישית על ידי הצבת מטרות, אך אחת הסיבות העיקריות היא הפגת השעמום בריצה כאשר נמצאים במסגרת חברתית קבועה. הרי זה ידוע שהמתאמנים בקבוצה הם ברמות כושר שונות, אבל כשבקבוצה, המתאמנים אוהבים לדחוף קדימה אחד את השני, להתחרות ביניהם, להציב אתגרים משותפים, ויתרה מזאת, הריצה הופכת להיות זהות נוספת שלהם כ”חברים בקבוצת ריצה”. המסגרת החברתית הזו גם לעיתים מתפתחת ליותר מ”רק” חברים לקבוצת ריצה, מה שתורם עוד יותר להתקדמות וההתמדה של המתאמנים.

גם תלמידים צעירים בבית ספר וגם אנשים מבוגרים שמתאמנים זקוקים לאחרים על מנת להצליח. כי הרי לבד, קשה יותר לדעת מה הנורמה באותו אימון ריצה, מבחן ריצה או באותו מרוץ. יש משהו מיוחד מאוד בכך שרצים ביחד בו זמנית, והוא הרבה יותר פסיכולוגי מאשר פיזי.

בכל זאת, ללא ספק שיש הרבה מאוד יתרונות פיזיולוגיים בזמן הריצה, אך פחות ידוע לאנשים שהיתרונות מתבטאים לא פחות גם לאחר הריצה. מה שסביר להניח שכן יודעים זה שהריצה תורמת לירידה במשקל, לחיזוק השרירים ולשיפור תפקוד ובריאות הלב. אך זאת ועוד, יתרונות פיזיולוגיים רבים נוספים מתרחשים בגוף כמו למשל הפרשת הורמונים שונים שתורמים לחילוף חומרים טוב יותר וחיזוק העצמות.

קיים מגוון רחב של סוגי אימוני כושר ומבחני ריצה להערכת הכושר. האימונים הפשוטים והקלים יותר מתבטאים בנפח, כלומר מרחק ריצה, והקשים יותר בעצימות, כלומר במהירות גבוהה ודופק גבוה. אפשר כמובן, ורצוי בעיניי, לעשות כל פעם אימון אחר לגיוון לפי יכולות אישיות. הדרך הפשוטה ביותר להתחיל היא לבדוק לפי מרחק יחסית קצר בקצב איטי של קילומטר או שניים ולבדוק את זמן הריצה, או לחלופין, אפשר לפי זמן של 5 דקות או 10 דקות ולבדוק את המרחק (היום יש אפליקציות רבות לכך, וניתן גם לבדוק בשעוני ריצה לאלו שמעדיפים להשקיע כסף). בהמשך כשמתקדמים, להעלות בהדרגה את המרחק או את הזמן, ורק בהמשך את המהירות. המתקדמים יותר בוודאי מכירים אימוני ריצה שונים כמו שינויי קצב או אינטרוולים שהם במהירויות גבוהות מאוד. לאימונים אלו במיוחד יתרונות פיזיולוגיים משמעותיים יותר, אך מומלץ שלא לבצע אימון אינטרוולים יותר מפעם אחת בשבוע עבור מתחילים, ואפילו למתקדמים שלא מתייעצים עם גורם מוסמך, מאחר והם גורמים לעומס רב על השרירים ועל העצמות ודורשים מנוחות ארוכות יותר על מנת שהגוף יצליח להתאושש כראוי.

לסיכום, ממליץ מאוד להצטרף לקבוצה למי שמעוניין להתקדם בריצה, להתנסות בתחביב חדש ולהכיר אנשים חדשים. אלו שעדיין מעדיפים להמשיך לבד, ממליץ לפחות להתייעץ עם גורמים מוסמכים כדי להטיב עם התוצאות. בכל מקרה, מקווה שהריצה בחזרה לשגרה תהייה מהנה.

שי בכר, בוגר תואר שני ממכללת וינגייט, מורה לחינוך גופני בתיכון ומאמן ריצות ארוכות

לקבלת מידע נוסף על מגזין ספורט>>

Leave a Reply

דרוג*

כתובת האימייל שלך לא תפורסם. מסומנים שדות חובה *

כל מה שחם

כישרון ועבודה קשה הם כמובן ממדים
לכל אחת ואחד מאיתנו יש משהו שהוא
פציעות הן אחד הנושאים הכאובים